Областният координационен център обсъди мерки как да върне деца в риск отново в училище

Областният координационен център, чиято функция е да прилага механизъм за съвместна работа на институциите по обхващане на децата в задължителна предучилищна и училищна възраст, се събра на заседание в навечерието на новата учебна година.

Целта е да бъдат подпомогнати подрастващите, които не посещават училище, за които има риск от отпадане или преждевременно са напуснали образователната система. Присъстващите обсъдиха моментното състояние и приеха график за физически посещения на адрес от екипите за обхват, набелязаха мерки за оптимизиране на дейността и приобщаване на децата, останали извън класните стаи. Фокусът е върху завършилите 7 клас, които не продължават образованието си по социално битови причини или заради нежелание на родителите.

Друг приоритет са децата между 4 и 7 години от семейства с двойно гражданство, които фигурират в системата, но често се оказва, че са напуснали страната. Областният управител Никола Чанев, който ръководи заседанието, изрази задоволство, че в по-голямата част от общините децата са обхванати на 100 процента, изключение правят Кърджали /с 8 деца/ и Крумовград /с пет/. Екипите работят по всеки отделен казус с цел обхващане на всички ученици, децата със СОП, превенция на социалното изключване, ранните бракове и т.н.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *