Ученици от Икономиката станаха Пазители на традициите

Нов живот

Професионална гимназия по икономика „Алеко Константинов“ бе домакин на уъркшоп „Българската следа в изобразителното изкуство“. Дейностите са част от проект „Пазители на традициите“ по Националната програма за младежта на сдружение „Нови перспективи за развитие“, с което училището си партнира.

Под вещото ръководство на художникa Мая Мечева, двадесет ученици пресъздадоха своите виждания за безкрайността и вечния живот и въплътиха надеждите си за щастие и благоденствие, изобразявайки ги чрез един от най-древните символи – Канатица.

От водещия модератор научиха, че българските шевици носят дълбоки послания за човешките отношения, връзката ни с природата и хармонията в живота. Разбраха, че дървото на живота, канатица, елбетица, маказа, свастика – това са все изображения, които имат точно определен смисъл и значение в дрехите и бита на българите и са запазени до наши дни като национална ценност. Потопиха се в сакрални кодове и силна духовна енергия, съхранила великото познание на нашите предци.

Традициите оживяха в картините на участниците, които създадоха шедьоври, обръщайки се към корените си по най-естествения начин- чрез творчество.

Българската шевица не е просто украса, а е нещо много специално. Предназначението й е много по-дълбоко. В нея е вложена сила, послание, защита. Българската шевица – нашето знание, дух, вяра!

Последвайте ни и във Facebook

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *