Златка Михайлова
Популярната майсторка на трахана Теменуга Матева Нуша от село Пелевун, община Ивайловград, е очаквана на предстоящия Фестивал на царския орел в Тополовград. На 18 октомври тя ще разкаже как произвежда трахана по рецепта на нейната баба. Във фестивала ще участва със своите продукти, но и ще приготви ястие за дегустация, както и ще дава полезни съвети в кои ястия може да се вложи траханата като съставка.
Ежегодният Фестивал на царския орел е организиран от Българското дружество за защита на птиците и Община Тополовград. Той започва в 10 ч. на площад „Освобождение“ в Тополовград. Програмата включва фермерско изложение, кулинарен базар, пазар на занаятите, образователни игри за деца , арт работилници, изложба и много музика.
Целта на празника е да популяризира опазването на една от най-застрашените птици в България и да насърчи устойчивия туризъм.