Около 230 хил. са пациентите с астма у нас, броят им нараства

В България има около 230 хил. пациенти с астма. Заболеваемостта нараства в последните години, заяви пред БНР доц. д-р Ваня Цветкова, началник на Отделението по клинична алергология в Университетската болница „Д-р Георги Странски“ в Плевен.

Хроничният характер на протичането обуславя нарастването, обясни тя. По думите ѝ всички фактори от околната среда като сезонност и мръсен въздух, влияят за повечето случаи.

В предаването „Преди всички“ доц. Цветкова подчерта, че астмата не е само заболяване в детска възраст, а може да се отключи и в активна зряла възраст. Тя препоръча на пациентите да не се самолекуват, а при нужда да отидат при лекар – специалист.

„Бронхитът преминава за по-кратко време. Лампичката, която ще ни насочи за астма, е редуващи се симптоми на кашлица, стягане в гърдите, задух и затруднено дишане“, посочи специалистът за какво да внимаваме. По думите ѝ вирусните инфекции обикновено предизвикват рецидив на астматичните симптоми.

Доц. Цветкова посочи също, че астмата може да бъде атопична и неатопична. Атопичната астма е алергична, обясни тя и напомни, че тя най-често се отключва в ранна детска възраст. Ако не се лекуват симптоми на алергия в детска възраст, по-късно неизбежно те прогресират, предупреди обаче тя. Докторът разказа и за терапиите и лечението на заболяването.

„Покачването на честотата на алергичните заболявания е постоянна в последните десетилетия. Алергиите нарастват в епидемичен порядък. Това не може да бъде предотвратено, защото факторите, които влияят, са изключително много“, коментира доц. Ваня Цветкова.

Dnes.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *