Днес е световният ден за борба с рака на белите дробове

Ракът на белия дроб продължава да бъде един от най-разпространените видове рак в света, отнемащ повече животи годишно, отколкото ракът на гърдата, дебелото черво и простатата, взети заедно. Изчислено е, че това онкологично заболяване е причина за почти един на всеки пет смъртни случая от рак в световен мащаб. Ракът на белия дроб е на второ място по честота сред онкологичните заболявания при мъжете в Европа и на трето при жените, а в България е най-честото злокачествено заболяване при мъжете и петото по честота при жените.

Тази статистика припомня фармацевтичната компания AstraZeneca по повод Световния ден за борба с рака на белите дробове – 1 август, и в продължение на стартиралата в края на миналата година кампания „Аз така си кашлям“. Целта ѝ е да провокира българите към активност по отношение на тяхното собствено здраве.

Инициативата е под надслов „Аз така си кашлям“, тъй като един от водещите симптоми на заболяването е продължителната кашлица. Други симптоми, които също не са за подценяване, са задух, болки в гърдите, загуба на тегло, отпадналост, неовладяна изострена хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), отделяне на кръв в слюнката. Част от тях лесно биха могли да се асоциират с други белодробни болести и да забавят поставянето на диагнозата. Освен това, в ранните стадии заболяването протича почти винаги безсимптомно. Именно затова редовните прегледи и скринингът са от водещо значение за ранното диагностициране, което от своя страна е ключово за по-дългата преживяемост на пациентите. Данните показват, че всяка година в България с белодробен карцином се диагностицират над 4000 души, а 5-годишната преживяемост при това заболяване остава ниска поради късното поставяне на диагнозата.

Най-честата причина за рак на белите дробове е активното тютюнопушене. То увеличава риска от развитие на болестта приблизително 30 пъти. Други рискови фактори са:

  • пасивното тютюнопушене,
  • професионалната експозиция към азбест,
  • хром, арсен, кадмий, силиций, никел,
  • напредналата възраст,
  • замърсяването на въздуха,
  • фамилната обремененост.

Източник: Факти

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *