Как да мотивират учениците, обсъдиха учители от Езиковата със свои колеги в Сицилия

  • В проекта по Програма Еразъм+ участват България, Франция, островите Сен Пиер и Микелон, Гвиана и домакините от Италия

Нов живот

Учителите Нурай Садулов и Ширин Хаджиева от Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали, придружени от директорката Даниела Павлова, присъстваха на работна среща в гр. Катания, Италия, по проект TERAPI 2 (Територия за иновативно обучение) със заглавие „Да бъдем смели! Работни колективи, обучаващи се за по-добра подкрепа на промяната“ в рамките на програма Еразъм+. Партньорите по проекта бяха от Франция, Италия, Гвиана и островите Сен Пиер и Микелон. Домакини на срещата, проведена в периода 26 февруари – 1 март 2024 г., бяха Университетът на Катания и Държавна гимназия “Джузепина Туризи Колона”. Талантливите музиканти и хористи на гимназията развълнуваха всички присъстващи с изпълнение на химна на Европа и на националните химни на България, Франция и Италия.

Участниците споделиха своите анализи на резултатите от досегашната работа по проекта и представиха основните концепции на обучението – активно и експериментално учене с прилагане на интердисциплинарни методи, посочвайки предимствата, които то дава – укрепване на взаимоотношенията, изграждане на отговорност към другите и себе си, повишаване на самоувереността и мотивацията на учениците.

Модулите, разделени на три теми – партньорство, управление и подкрепа за учениците от разглежданите територии, ще направят възможно по-нататъшното изследване на потенциала на сътрудничеството, партньорството и работата в мрежа при проектирането на програми за обучение на учители.

Беше постигнат транснационален консенсус около идеята за съсредоточаване на действията върху нови принципи на подкрепа и обучение, благоприятстващи укрепването на социалната справедливост и солидарността, както и създаването на колаборативна среда.

Изграждането на модел на сътрудничество въвежда идеята за динамично взаимодействие между света на изследванията и този на практиката. Това изисква всеки член на образователния екип – учител, директор, изследовател, ръководител на местно сдружение, културен център и др. – да преосмисли своите професионални нагласи, методи, подходи и своята мисия, за да допринесе за създаването на нови съюзи в името на успеха на възможно най-голям брой ученици.

Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *