Шестима изчезнали след рухването на моста в Балтимор са обявени за загинали

Шестте души, които са в неизвестност, откакто мост в Балтимор рухна, след като товарен кораб се блъсна в него, са смятани за мъртви. Това съобщи Бреговата охрана на САЩ и добави, че издирването на оцелели е спряно, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Имайки предвид колко дълго продължава спасителната операция и температурата на водата, „не смятаме, че ще намерим който и да било от тези хора жив“, заяви контраадмирал Шанън Гилрет.

Заради ниската температура на водата и подводните течения са спрени акциите на водолазите. Издирването ще продължи само над вода с помощта на плавателни съдове.

Най-малко двама души бяха извадени вчера от водата. Претърсване със сонар е установило, че има автомобили на дълбочина от около 15 метра. Вчера температурата на водата е била около 8 градуса по Целзий.

По време на катастрофата на моста е имало работници, които са ремонтирали пътното платно. Не е ясно обаче колко точно са били те. Бреговата охрана съобщи, че знае за шестима изчезнали.

Стоманеният мост „Франсис Скот Кий“ над река Патапско, в който вчера се блъсна товарният кораб и който в резултат на това рухна, е открит е през 1977 г. след 5 години строителство и е дължина 2,6 километра. Годишно по него минават 11,3 милиона превозни средства, посочва управлението за транспорт на щата Мериленд.

Мостът ги отвежда на междущатска магистрала 695, която заобикаля Балтимор. Под него минават кораби от и за пристанището в Балтимор.

Екипажът на плавателния съд е подал сигнал за бедствие секунди преди той да се удари в моста в Балтимор, което позволило на властите да ограничат автомобилния трафик по моста, заяви губернаторът на щата Мериленд.

По думите на Уес Мур контейнеровозът е имал проблем с електрическото захранване, предаде Франс прес.

Американският в. „Вашингтон пост“ отбелязва, че инцидентът е „парализирал Вашингтон, както и Ню Йорк, с блокирането на движението по една от най-натоварените пътни артерии в САЩ, включително и по магистралата „Белтуей“, опасваща столицата. Самият мост е част от междущатската магистрала 695.

Британският в. „Индипендънт“ на свой ред пише за „шока, в който са изпаднали местните власти“, тъй като „никой не е допускал, че този мост някога би рухнал“.

„Кой ще плати за това?“ е въпросът в много аспекти, който задава във водещо заглавие друго британско издание „Файненшъл таймс“.

Пред трети британски вестник – „Гардиън“, представител на строителна компания казва, че случилото се „е било напълно непредвидено“, като се имат предвид мерките за безопасност.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *