Славейковци коментират медиите с водещ телевизионен репортер Срещата с Благой Цицелков е част от обучение за опасностите онлайн

Нов живот

СУ „Петко Рачов Славейков“ бе домакин на проява на Коалицията за медийна грамотност и  фондация „Любомир Цоцорков“, свързана с обучение на възрастни за фалшивите новини. Лектор на обучението бе журналистът от Нова телевизия Благой Цицелков, който изрази своята благодарност към фондацията, че отделя средства за провеждане на този тип формати, които да фокусират вниманието върху проблемите на безопасността онлайн.

Медийно грамотни ли сме и можем ли да разпознаваме фалшивите новини и пропагандата? Как да бъдем по-отговорни, уверени и защитени онлайн? Как да се предпазим от онлайн измами? Как да разпознаем троловете в Интернет?

На тези и други въпроси се опитаха да отговорят заедно Цицелков и присъстващите учители, представители на обществени и културни институции, на бизнеса  и ученици, които участваха в обучението за медийна грамотност в Кърджали. Оказва се подобни срещи са изключително нужни. Анализите показват, че България е на едно от последните места по този показател.

„Хората знаят, че ги лъжат. Знаят, че нивото на медийна грамотност е ниско, но не знаят какво да направят. Фондацията „Лъчезар Цоцорков“ и коалицията за медийна грамотност имат купища покани за подобни обучения. Това, което хората научават със сигурност, е как да разпознават една фалшива новина и стават малко по-внимателни към съдържанието“, разказва репортерът Благой Цицелков. Обучението протича под формата на диалог с участниците, които дават примери от своя живот, от своята работа и от опита си в Интернет и социалните мрежи.

Непрекъснато излизат, включително споделени от приятели, фалшиви новини. „Създава се усещането, че някой иска да манипулира хората да вярват на фалшиви новини. Виждали сме спонтанни протести, виждали сме хора да пият белина след шега от президента на Щатите… и виждаме, че нещо, изтърсено като глупост, може да се превърне в реален проблем“, разказва журналистът  Благой Цицелков.

„Младите много лесно вярват на една новина, вместо да се замислят“, сподели пред лектора ученичката Джулия. Той, от своя страна, даде различни примери, най-вече от социалните мрежи, на които често не се фокусираме, за да разберем дали действително отговорят на истината.

„Беше ми интересно как да разпознавам фалшивите новини и да ги проверявам, също за пропагандата, какво представлява, как да я усетя… В момента, в който си помислим, че знаем всичко, вече сме се загубили. И трябва да има такива обучения, за да знаят хората, че не всичко е ясно и има капани…“, категоричен е преподавателят по английски език Христо Христов.

Именно и това е целта на тези обучения, да заострят вниманието върху любопитството при възприемането на информацията около нас. Оказа се, че фалшив профил, представен от Цицелков, е опитал да влезе в контакт с част от присъстващите преди време.

„Няма как да спрем фалшивите новини, пропагандата .. Но можем да се научим да сме по-критични и питащи – когато някой от някъде ни съобщава нещо, да се питаме какво иска да постигне с това“, категоричен е Благой Цицелков.

🔽Последвайте ни и във Facebook🔽

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *