Ивановден е! Близо 337 хиляди българи празнуват днес

336 785 българи, повечето от които мъже, празнуват своя имен ден на Ивановден, показва справка на Националния статистически институт. На Богоявление, което беше в петък, имаха празник малко над 121 хиляди българи, показва справката.

Иван и производните му продължават да са най-разпространеното име в България. Иванов и Иванова са и най-разпространената фамилия, следвана от Георгиев, Димитров, Петров, Николов, Христов и т.н.

Най-много българи празнуват имен ден на Цветница, който тази година е на 9 април. Според данните от последното преброяване имена на цветя и дървета у нас в момента имат 346 500 българи, като 267 хиляди от тях са жени.

След Цветница и Ивановден най-масовите имени дни са Архангеловден, следван от Гергьовден и Стефановден.

През 2022 г. женското име Виктория е най-често избираното от родителите за новородените момиченца. През последните 10 години то е неизменно най-разпространеното, следвано от Мария и Никол.

При момчетата преди 10 години най-популярното име за новородено е било Георги, но през 2022 г. то е отстъпило по популярност на Александър. Мартин е неизменно на трето място в предпочитанията на младите родители.

За сметка на това Иван е паднало доста ниско в класацията и миналата година е било на десето място по популярност. Но две много разпространени в миналото мъжки имена – Калоян и Борис, са се изкачили доста високо по разпространение през последните години, показва справката на НСИ.

Църквата

На този ден православната християнска църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк и кръстител на Иисус.

Свети Йоан Кръстител е назоваван още Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята и подготвя пътя на месията с проповедите си. Според Евангелието той се прочул като проповедник в Юдея и Галилея. Свети Йоан е започнал да проповядва, когато навършил 30 години. Проповядвал е, че е изпратен от Бога да подготви пътя за идването на Христос и затова увещавал хората да се покаят за греховете си и да отворят душите си за Бога. Като символ на пречистване Йоан кръщавал покаялите се с вода.

Традиции и обичаи на Ивановден

Ивановден е празник на кумството и побратимството. Народните обичаи повеляват кумовете или деверът да „къпят“, пръскайки публично с вода младоженците, които са сключили брак преди една година. Младото семейство трябва да посрещне своите гости и да занесе на кума вино, кравай и месо.

Българската народна традиция свързва обредите и обичаите на Ивановден с очистителната сила на осветената предния ден вода. Периодът на т.нар. „мръсни дни“ е отминал и всеки обръща поглед напред към сбъдването на предсказанията за добро здраве, берекет и щастлив живот.

На Ивановден всеки именник трябва да почерпи. Лоша поличба е, ако на днешния ден никой не почете именника или не му дойде на гости.На Ивановден обичаят повелява да се почитат кумовете. Затова тази вечер се ходи на гости на кума. В никакъв случай не се ходи с празни ръце. Кумът се дарява с баница, вино, краваи и кървавица.

Обичаят повелява в него да се избанят и булките и младоженците, които са се взели в зимните дни преди Ивановден. След това къпането продължавало, но само за тези момци и момичета, които носели името Иван и Иванка.На някои места в България девойките, наречени водичарки, ходят по къщите на близките си роднини. В бяло бакърено котле тя събира подаръци, дребни монети, след като е целунала ръка на стопанина на къщата.

Имен ден празнуват

Иван, Иво, Йоан, Ивайло, Иванка, Ивана, Иванета, Ива, Йоана, Йоанна, Ивелин, Ивелина, Ивайла, Ивета, Ивон, Ивона, Ивалина, Иванина, Ванина, Ваньо, Ваня, Калоян, Деян, Йовко, Йовка, Йото, Йонко, Йонка, Яне, Яна, Жан, Жана

Източници: standartnews и 24chasa

🔽Последвайте ни и в Facebook🔽

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *