Невиждана драма на финала на световното! Аржентина е шампион след 4:2 при дузпите

Невиждана драма! Аржентина е световен шампион след 4:2 при дузпите срещу защитаващия титлата си тим на Франция.

Катар предостави може би един от най-великите, а защо не и най-великият финал в историята на световните първенства.

Пред изпълнениня „Луасил“ Аржентина влезе в историята, след като детронира досегашния първенец Франция след уникална драма с продължения и дузпи и общ резултат от 7:5.

Редовното време на големия финал на Световното първенство на стадион „Лусаил Айконик“ в Катар завърши при 2:2, след продълженията резултатът бе 3:3.

Лионел Месиоткри в 23-ата от дузпа, а Анхел Ди Мария удвои в 36-ата минута. Килиан Мбапе намали от дузпа в 80-ата, а само минута след това изравни резултата с втория си гол. Така се стигна и до продълженията.

В тях Меси отбеляза също второто си попадение си в 108-ата и отново даде преднина на „гаучосите“, но Мбапе заби хеттрик и изравни в 118-ата минута от нова дузпа. По този начин се наложи да бъдат изпълнявани дузпи, а при тях футболистите на Дидие Дешан направиха два пропуска, а тези на Лионел Скалони бяха безгрешни и завоюваха така чаканата световна титла.

Решителната дузпа за Аржентина вкара Гонсало Монтиел и донесе първата титла на Аржентина от 1986 година насам, когато Диего Марадона изведе сънародниците си до трофея в Мексико.

За Аржентина това е трета титла в историята, като първата е спечелена в домакинския Мондиал през 1978 година.

Лионел Меси откри в 23-ата от дузпа, а Анхел ди Мария удвои в 36-ата минута, предадоха Gong.bg и Нова тв.

В 80-ата минута звездата на френския тим Мбапе намали преднината на Аржентина с попадение от дузпа и минута и половина по-късно пак той възстанови равенството.

Мачът отиде в продължения. В 108-ата минута Меси демонстрира класата си и отново изведе своя тим напред.

В 118-ата обаче Килиан Мбапе изравни от дузпа.

Селекционерът на Аржентина Лионел Скалони логично заложи на схема 4-3-3 с Анхел Ди Мария, пише „Труд“. Още в 3-ата минута Хулиан Алварес засече една топка, която изпрати в ръцете на Юго Лорис, но беше и в засада. Само две минути по-късно Алексис Мак Алистър също опита изстрел, но Лорис отрази удара му. Последваха 2 кошмарни минути за вратаря на Франция, след като Кристиан Ромеро го избута при меле, той не можеше да си поеме въздух и получи медицинска помощ, но продължи да играе. В 20-ата минута Оливие Жиру надскочи Анхел Ди Мария при центриране на Гризман от фаул, засече топката с глава, но я изстреля над напречната греда на Дибу Мартинес.

В 23-ата минута Лионел Меси поведе Аржентина към мечтата, вкарвайки от дузпа, след като Жул Кунде фаулира ди Мария и полският съдия Шимон Марциняк беше категоричен в решението си да посочи 11-метров наказателен удар.
В 36-ата минута козът на Лионел Скалони в стартовия състав Анхел ди Мария вкара за 2:0.

Статистиката от първото полувреме показа жесток превес на Аржентина, която бе отправила поне 6 удара към вратата на Лорис, срещу нито един за Франция. това доведе до гнева на Дидие Дешан, който замени Оливие Жиру и Осман Дембеле.

Скалони се успокои и в 65-ата минута смени Анхел Ди Мария с Маркос Акуня, който изигра последния си мач с националната фланелка. И това бе една от големите грешки на скалони. В 59-ата минута Лорис изби топката при изстрел на Хулиан Алварес. Още при няколко положения вратарят реагира спокойно при натиска на Меси и Алварес и не позволи трети гол да влезе във вратата му.

Около 70-ата минута започна натискът на Франция, при който изстрел на Мбапе прелетя високо над аржентинската врата. В 79-ата минута бе отсъдена дузпа за „петлите“, след като Рандал Коло Муани падна в наказателното поле, задържан от Николас Отаменди. Само минута по-късно Килиан Мбапе вкара за 2:1 при изпълнението на дузпата, а в 82-ата минута отбеляза и за 2:2. Мбапе поведе в листата на голмайсторите на Мондиала със 7 попадения. Лионел Меси има 6.

В 96-ата минута Меси опита изстрел отдалеч, но Уго Лорис спаси удара му.

Последваха продължения, в които видяхме преобразен отбор на Аржентина, който разчиташе на спокойствието. В 108-ата минута резултатът стана 3:2 за Аржентина. Лаутаро Мартинес получи подаване вляво от вратата на Франция и стреля, а Лорис спаси. Топката обаче стигна до Меси, който вкара за 3:2 при добавката. Жул Кунде я изби, но на метър зад голлинията. Попадението беше зачетено след ВАР.

Това обаче не беше всичко в двубоя, защото Килиан Мбапе не беше решил, че Франция се предава. В 116-ата минута Акуня направи дузпа в полза на „петлите“, а голмайсторът на французите я вкара за 3:3 и драмата стана пълна.

Последваха дузпи, при които за Франция точни бяха Килиан Мбапе и Коло Муани, а вратарят Емилияно Мартинес беше герой, спасявайки удара на Коман. Чуамени изпусна при удара, изкарвайки топката в аут. За Аржентина точни бяха Лионел Меси, Дибала, Паредес и Монтиел.

Рекорд за Меси

Капитанът Меси, който изведе тима си във финала срещу Франция на Световното първенство по футбол в Катар, стана футболистът с най-много мачове на Мондиал – 26, като изпревари Лотар Матеус с 25. Това е пореден рекорд в славната кариера на аржентинеца.

1. Лионел Меси (Аржентина) – 26 мача

2. Лотар Матеус (Германия) – 25 мача

3. Мирослав Клозе (Германия) – 24 мача

4. Паоло Малдини (Италия) – 23 мача

5. Кристиано Роналдо (Португалия) – 22 мача

Стъпките на Аржентина и Франция по пътя на славата в Катар

Аржентина започна турнира с шокираща загуба от Саудитска Арабия с 1:2. След това възпитаниците на Лионел Скалони победиха с 2:0 и Мексико, и Полша и така излязоха от Група С като първенци.

На осминафиналите потокът ги изпрати срещу Австралия. След завоюваната победа, аржентинците си гарантираха среща с Нидерландия. Мачът с „лалетата“ ще остане един от най-емблематичните в турнира. Срещата завърши 2:2 в редовното време и продълженията, а при дузпите южноамериканците се оказаха по-точни и триумфираха.

Полуфиналът пък им осигури за съперник световния вицешампион Хърватия. Там тимът на Аржентина отбеляза три безответни попадения, за да си спечели място на финала.

Франция започна турнира с гол пасив от Австралия след само четвърт час игра, но в крайна сметка „петлите“ спечелиха двубоя с 4:1. В групата си тимът на Дидие Дешан все пак допусна една загуба – от Тунис, в мач без значение, след като преди това бе победил Дания.

Елиминационната фаза за Франция започна с мач срещу Полша, който защитаващия титлата си отбор спечели с 3:1. На четвъртфиналите пък се игра голям мач с европейския вицешампион Англия. „Трите лъва“ също отпътуваха за вкъщи след дуела със „сините“ и загуба с 1:2.

Последният преодолян опонент от Мбапе и компания бе сензацията Мароко. Тео Ернандес и Рандал Коло Муани вкараха головете за триумфа на „петлите” на полуфиналите.

Аржентина играе финал за шести път в историята. Тимът е загубил три от решаващите битки, а двете си световни титли извоюва през 1978 и 1986 г.

Успеваемостта на Франция е далеч по-голяма. За тях това е четвърти финал след триумфите през 1998 и 2018 г. и загубата от Италия през 2006 г.

„Албиселесте” и „сините” се срещнаха и на осминафиналите на Мондиал 2018 в Русия. Тогава „петлите” спечелиха с 4:3.

Световно първенство по футбол, финал между отборите на Аржентина и Франция:

Аржентина – Франция – 4:2 след дузпи
2:0 на на полувремето, 2:2 в редовното време и 3:3 след продължения

голмайстори: 1:0 Лионел Меси 23-дузпа, 2:0 Анхел Ди Мария 36, 2:1 Килиан Мбапе 80-дузпа, 2:2 Килиан Мбапе 81, 3:2 Лионел Меси 109, 3:3 Килиан Мбапе 117-дузпа

при дузпите: 0:1 Килиан Мбапе (Ф), 1:1 Лионел Меси (А), 1:1 Кингсли Коман-пропуск (Ф), 2:1 Пауло Дибала (А), 2:1 Орелиен Чуамени-пропуск (Ф), 3:1 Леандро Паредес (А), 3:2 Рандал Коло Муани (Ф), 4:2 Гонсало Монтиел (А)

стадион: „Лусаил“, Лусаил, 88 966 зрители
главен съдия: Симон Марчиняк (Полша)

жълти картони: Енцо Фернандес, Маркос Акуня, Леандро Паредес, Гонсало Монтиел (Аржентина); Адриан Рабио, Клод Жиру-извън игра (Франция)

състави

Аржентина: Емилиано Мартинес, Николас Отаменди, Николас Талиафико (120-Пауло Дибала), Кристиан Ромеро, Нахуел Молина (91-Гонсало Мунтиел), Анхел ди Мария (64-Маркос Акуня), Родриго Де Пол (102-Леандро Паредес), Алексис Мак Алистър, Енцо Фернандес, Лионел Меси и Хулиан Алварес (102-Лаутаро Мартинес).

Франция: Юго Лорис, Рафаел Варан, Тео Ернандес (71-Едуардо Камавинга), Дайо Упамекано, Жул Кунде (120-Аксел Дисаси), Адриан Рабио (96-Юсуф Фофана), Орелиен Чуамени, Оливие Жиру (41-Маркъс Тюрам), Антоан Гризман (71-Кингсли Коман), Усман Дембеле (41-Рандал Коло Муани) и Килиан Мбапе.