Черногорски остров се продава за 80 милиона евро, Хърватски за 700 000

  • Турция също изкара на пазара два свои острова

Остров Свети Марко в Черна гора се продава за 80 милиона евро. Това съобщи председателят на община Тиват Жилко Комненович. Островът е в близост до град Тиват и някога е бил най-атрактивната собственост на туристическото дружество „Путник“ от Белград.

„Общината няма особени правомощия върху това място, но е факт, че това със сигурност е един от най-големите ресурси в момента и е много важен за допълнителното развитие на туристическата индустрия“, заяви председателят на община Тиват Желко Комненович.

Общата площ на Свети Марков е почти 340 000 квадратни метра.През туристическия сезон на него са работили до 200 души от Тиват и други съседни градове.

Комненович допълни, че мястото е било изключително популярно за почивка, като изрази надежда, че някогашният блясък на острова ще се върне.

Остров Свети Марко в Черна гора

Малкият частен хърватски остров Мали Космач, в адриатическата Сплитско-далматинска област, се продава за 700 000 евро, като според агенцията за недвижими имоти цената му може да достигне до милион евро, съобщава загребската телевизия Ен 1.

Островчето е с повърхност 5000 квадратни метра и е собственост на жител на градчето Винишче. То е предложено за продажба още през 2016 г. Продажбата обаче се затруднява от това, че на островчето не се разрешава строителство, както и от трудния достъп до него поради заобикалящите го остри скали.
То е подходящо предимно за земеделие, посочват от Сплитско-далматинската област.

Хърватия има 1244 острова и островчета, 66 от които са населени. Над 80 процента от островите са собственост на държавата, а останалите са частна собственост.

Хърватският остров Мали Космач

Острови край югозападната провинция Мугла и западната Балъкесир са пуснати за продажба онлайн, съобщава „Сабах“.

Остров край Мюмарис в Мугла е обявен на цена от 210 млн. лири (36,7 млн. долара), пуснат на продажба на 22 септември от турски бизнесмени, живеещи в САЩ. Островът, разположен по протежение на тюркоазеното крайбрежие на Турция или турската Ривиера, понастоящем е дом на три малки самостоятелни къщи и би могъл да бъде използван за изграждането на няколко допълнителни имота, ресторант и малко яхтено пристанище. Размерът на острова, който има четири залива, е 316 000 кв.м (78 декара).

С продажбата се занимава базираната в Истанбул компания за недвижими имоти и маркетинг „Босфорс“. Островът е закупен от турски бизнесмен, живеещ в САЩ, през 1980 г. за изграждането на хотел и по това време започва известна реконструкция там. Плановете за хотела обаче не се реализират, тъй като островът е обявен за защитена зона от първа степен през 1983 г. Не успял да получи възвръщаемост на инвестицията си, собственикът обявява острова отново за продажба.

Ограниченията при защитения статутпозволяват изграждането на ежедневно туристическо съоръжение и малко пристанище на острова. Той също е освободен от данъци за пет години, защото се намира в границите на провинция Мугла.

Седмица преди островът в Мугла да бъде обявен за продажба, един от 22-те острова в егейската провинция Балъкесир, също беше обявен за продажба онлайн. Островът, разположен край бреговете на Айвалък и Гьомеч, понастоящем е собственост на три семейства и за първи път е продаден през 2002 г. Ценовият етикет на този остров, разположен само на 230 м от брега, е 115 млн. лири (20 млн. долара ).

Островът е само на 12 км от крайбрежния курортен град Айвалък. 265 000-те квадратни метра са дом на три къщи с площ 450 кв.м. На острова има и четири сладководни кладенци, 2000 маслинови дръвчета, 3000 борови дръвчета и различни овошки.

Източник: Дарик

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *