Дефицит на работна ръка по Черноморието: Все по-често се наемат чужденци

Криза с работната ръка има по българското Черноморие, затова и работодателите в района търсят както хора със специфично образование, така и работници без никакво образование. От началото на годината до 30 юни в бюрата по труда в региона на Бургас са обявени около 6000 свободни места в сферата на хотелиерството и ресторантьорството.

„Кандидатствах като главен готвач в няколко хотела и ме назначиха в „Слънчев бряг“. Всичко като условие – заплата, настаняване, беше ОК, пасна ми. Работодателите са ОК, сериозни и наистина има място за развитие и за другите деца, които сега могат да завършат, за да възстановим туризма, който пропада заради липса на персонал“, каза Стелиян Тибериус, който работи като главен готвач.

По морето все повече хотелиери разчитат на работници от трети страни. Наемат се служители и от Индия, Непал и Бангладеш, съобщава bTV.

„Ако някой ми беше казал преди 10-15 години, че в България ще идват чужденци, за да работят, нямаше да повярвам. Тенденцията действително се увеличава. Все повече колеги наблягат на чужденците, защото те идват за сезона, а не е нужно да ги поддържат целогодишно“, обясни хотелиерът Румен Мончев. Част от персонала в неговия хотел са румънци, унгарци, украинци и турци. Високият процент на работниците от Турция по българските курорти тази година се обяснява така:

„След неприятностите, които станаха в Турция със земетресението, много хотели там затвориха, на практика е невъзможно да работят и тези хора търсят препитание насам. Естествено, тук заплатите са по-добри, хората са по-доволни и все пак идват в Европа. Натискът да работят в Европа на хората от Близкия Изток и Азия все повече се увеличава“, каза Румен Мончев.

Според Дирекция „Регионална служба по заетостта“ причините за кризата с кадри в туризма са няколко: „Намаляване броя на трудоспособното население в България и оттам и намаляване броя на регистрираните търсещи работа лица в бюрата по труда. Друг фактор, който оказва влияние за недостига на кадри в туризма – това е съответствието между търсенето и предлагането на работна сила. Поради тази причина говорим за дефицит на квалифицирани кадри“, заяви Пенка Кирилова – директор на Дирекция „Регионална служба по заетостта“ в Бургас.

За да не се задълбочава проблемът с липсата на български работници, хотелиери предлагат да се отпускат стипендии на ученици и студенти, обучаващи се в различните квалифицирани училища по туризъм. От Агенцията по заетостта също търсят решение на проблема с липсата на кадри, който се усеща най-осезаемо при неквалифицирания персонал. Периодично се организират безплатни курсове за професии, свързани с туристическия бранш.

Източник:  Actualno.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *