Напрежение между Турция и Израел заради наложени търговски ограничения

Турция наложи търговски ограничения на Израел за 54 продукта, включително строителни материали от стомана, желязо, алуминий и авиационно гориво. Мерките дойдоха в отговор на войната в Газа, съобщава Voice of America. „Това решение ще остане в сила, докато Израел не обяви незабавно прекратяване на огъня и не позволи адекватно и непрекъснато постъпване на хуманитарна помощ в Газа“, обяви турското министерството.

Израел обеща ответни мерки срещу Турция. „Турция едностранно нарушава търговските споразумения с Израел и ние ще предприемем всички необходими мерки в отговор на това решение“, предупреди израелското външно министерство. Ръководителят на израелската дипломация Израел Кац инструктира служителите си да изготвят списък с допълнителни стоки, които Израел ще спре да внася от Турция. Израел се закани и да мобилизира „произраелски държави и организации“, за да ги убеди да спрат да инвестират в Турция и да внасят стоки от страната. Кац обвини турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че „жертва турските икономически интереси в името на подкрепата си за „Хамас“.

Анализаторите посочват, че действията на Турция са резултат от нарастващите критики към управляващата партия на Реджеп Ердоган „Партията на справедливостта и развитието“ (ПСР) относно поддържане на търговски отношения с Израел, въпреки войната, посочва от Voice of America (VOA).

Миналия месец партията на Ердоган претърпя най-тежкото си изборно поражение на местните избори в цялата страна, допълват експертите и уточняват, че ислямистката партия „Ново благоденствие“ фокусира кампанията си именно върху осъждането на турския президент за това, че е продължавал да търгува с Израел.

Фатих Ербакан води партия „Ново благоденствие“. Баща му е бил политически ментор на Ердоган. Но политолози споделят, че именно Ербакан представлява сериозна заплаха за религиозната основа на партията на Ердоган.

Израелски анализатори казват, че всичко това идва в лош момент, защото търговията и контактите са жизненоважни за поддържането на двустранните отношения и връзки във времена на дипломатическо напрежение.

Дори през 2010 г., когато израелските сили убиха 10 турски граждани, доставящи помощ с кораб до Газа, полетите и търговията между страните не бяха засегнати, припомнят от Voice of America (VOA). Анализаторите уточняват, че мащабът на хуманитарната криза е много по-голям и ситуацията е различна.

Източник: НОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *