Евробарометър: 56% от българите са на мнение, че демокрацията в страната не се развива добре Едва 40 на сто от хората у нас изразяват интерес към изборите за евродепутати, докато в останалата част от ЕС този дял е 60 на сто

Ако изборите за евродепутати бяха следващата седмица, половината българи вероятно биха гласували, показват данните от проучване на Европейския парламент, цитирано от Bulgaria ON AIR.

Такъв отговор дават 71 на сто от останалите граждани на ЕС. Всеки трети българин и 14 на сто от останалите в ЕС не биха гласували за евродепутати, сочат данните от допитването, извършено през февруари.

Най-положително виждат ЕП у нас учениците и студентите (55 на сто), на второ място с 50 на сто са висшистите, а в групата на среднистите това мнение се споделя от около 40 на сто. За 56 на сто от гражданите на ЕС и за 41 на сто от българите би било добре ЕП да има по-важна роля, докато 28 на сто в ЕС и 39 на сто у нас очакват обратното.

Едва 40 на сто от хората у нас изразяват интерес към изборите за евродепутати, докато в останалата част от ЕС този дял е 60 на сто. Най-незаинтересовани са българите на възраст 15-24 години и тези над 55 години. За 32 на сто от българите личното участие в изборите е много важно (53 на сто в ЕС), за 43 на сто има важност (36 на сто в ЕС), а за 23 на сто не е важно (10 на сто в ЕС). За 49 на сто от хората у нас е важно участието в националните избори (69 на сто в ЕС), за 36 на сто това е донякъде важно (25 на сто в ЕС), а за 14 на сто не е толкова важно (5 на сто в ЕС).

Положителна представа за ЕП имат 43 на сто от българите (41 на сто от останалите в ЕС), неутрално мнение изразяват 34 на сто (40 на сто в ЕС), а отрицателна – 20 на сто у нас и 18 на сто в останалите европейски страни. Над половината от българските участници в допитването (55 на сто) и останалите (61 на сто) са оптимисти за ЕС, като 53 на сто у нас не следят европейските въпроси (40 на сто в ЕС).

За 48 на сто от българите и останалите в ЕС гласът им не се чува в Европа. За половината българи и 60 на сто от останалите в ЕС гласът им се чува в собствената им държава. За 47 на сто у нас и за 67 на сто от останалите в ЕС гласът на собствената държава има тежест в ЕС. Половината българи (52 на сто) и 71 на сто от останалите участници в проучването казват, че страната им печели от принадлежността към ЕС, предаде БТА, цитирана от Факти.бг.

Над половината българи (56 на сто) са на мнение, че демокрацията в страната не се развива добре (42 на сто в ЕС), а 42 на сто са доволни (56 на сто в ЕС). Българите и останалите в ЕС споделят сходно виждане за демокрацията в ЕС – 50-52 на сто са удовлетворени, а недоволните са 42-43 на сто.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *