Продължават разкопките на късноантичната и средновековна крепост до  Храстово, Крумовградско

През месец юни започват археологическите разкопки на късноантичната и средновековна крепост до с. Храстово, общ. Крумовград.     След стартиране на проучването на крепостта през 2022 година се разкриха важни данни за нейната история и архитектура, а тази година през юни екип ръководен от доц. д-р Деян Рабовянов от НАИМ-БАН ще продължи нейното проучване.

Очаква се да се изследва високо запазената ѝ източна част с двете кули, част от аристократична византийска резиденция от XIV в., както и да се открие крепостната църква и свързаният с нея некропол. Разкопките се финансират от Община Крумовград и се осъществяват от екип от НАИМ – БАН с участието на местни работници. С проучването екипа се надява не само да разкрие историята на крепостта, но и да спомогне за развитието ѝ като туристическа забележителност.

Крепостта в м. „Язлъ дереси“ се издига на защитено от меандър на р. „Кесебир“ възвишение на 2 км. северно от с. Храстово. Естествено защитеното възвишение е било използвано още през елинистическата епоха (IV – I в. пр. Хр.). Запазената и сега до 5,50 м. крепостна стена обаче е издигната във втората трета на V в. сл. Хр. Тогава при управлението на император Теодосий II крепостта вероятно е ползвана освен като убежище и като укрепено селище от местното население. През Средновековието укреплението било възстановено. В най-високата източна част на крепостта е оформен укрепен резиденциален комплекс.

Главна роля в него играят две масивни жилищно-отбранителни кули – „пиргове“, запазени и до днес до 3,5 м. височина. Едната е подпряна откъм склона с мощна подпорна стена, а в другата има следи от водохранилище, което е било покрито с масивен зидан свод, блоковете, от който лежат в руините на кулата. Находките от тях свидетелстват за резидирането в крепостта на византийски аристократ с неговия антураж от воини. Данните за крепостта се допълват от проучвания в западната ѝ част некропол. Животът се прекратява в 60-те – 70-те години на XIV в., когато укреплението е превзето със сила при завладяването на Родопите от османците.

🔽Последвайте ни и във Facebook🔽

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *